Ezek az értékek utalnak a leleten vashiányra
A vashiány gyakori probléma, szerteágazó tünetei miatt mégis igen nehéz felismerni. Sokszor csak későn ébred fel bennünk a gyanú, hogy a kimerültség, a sápadtság nem átmeneti, a hajhullást nem az évszakváltás, a fejfájást nem frontérzékenység okozza, és nem amiatt fulladunk ki lépcsőzéskor, mert nem vagyunk eléggé edzettek, hanem azért, mert kimerülőben vannak a szervezetünk vasraktárai.
Ha tünetek jelentkeznek, akkor már kifejezett vashiányról beszélünk. Az enyhe vashiány a legtöbb esetben tünetmentes.

Vashiány gyanúja esetén az orvos laborvizsgálatot fog kérni. A következő értékeket érdemes figyelni:
Ferritin. A vas raktározásában részt vevő fehérje szintje a szervezet vasraktárainak telítettségére utal. Ennek értéke alkalmas a vashiány legkorábbi kimutatására. 30 mikrogramm/l alatti ferritinszint már vashiányt jelez, amelynek kezelésére napi 50-100 mg elemi vas bevitelére is szükség lehet. Alacsony ferritinszint esetén testi tünetként tartós fáradtság jelentkezhet, de sok esetben semmilyen fizikai panaszt nem érzékelünk.
Hemoglobin. Az oxigén a vér vörös színét adó hemoglobinhoz kapcsolódva jut el a vérkeringéssel a tüdőktől a szövetekig. A vörösvértestekben található fehérje alapvető alkotóeleme a vas, így szintjének csökkenése kifejezett vashiányra utal. Ilyenkor ugyanis a vasraktárak már kimerülőben vannak. Nőknél 120, férfiaknál 135 g/l alatti hemoglobinérték utal kifejezett vashiányra. Ebben az esetben szintén napi 50-100 mg vas bevitele válhat szükségessé. Ennél a stádiumnál, a kifejezett vashiánynál a fáradtság mellett más tünetek is megjelennek: előfordulhat hajhullás, körömtöredezés, sápadtság. A hemoglobinszintet véradáskor is ellenőrzik, alacsony szintje a véradásból kizáró ok.
Vörösvértestszám. A vér a csontvelőben képződő vörösvértestek segítségével képes az oxigén szállítására. Az alacsony vörösvértestszám súlyos vashiányt jelez: nőknél 4,2, férfiaknál 4,7 T/l alá esik. Ilyenkor már csökken az oxigénszállító kapacitás, ami oxigénhiányos állapot kialakulásához vezethet.
Ha nem kezdjük el időben a hiányzó vas pótlását, eljuthatunk a vashiány súlyos formájához, a vashiányos anémiához, amely kezeletlenül a szervezet összeomlásához vezethet. Fáradtság, fejfájás, légszomj, gyakori megbetegedés kísérheti az állapotot. 100-tól akár napi 300 mg vas bevitelére, súlyosabb esetben vénás vaspótlásra is szükség lehet.
Ez is érdekelhet:
Bajt hozott a túlzott diéta
A beach body télen készül, de a bomba formáért egész évben dolgozni kell. Ha mindent egy utolsó pillanatos, radikális villámdiétára bízunk, annak különféle hiányállapotok, például vashiány is lehet...
Ferritinszint: ezért fontos rá figyelni
A nyár a felkészülés ideje a különleges megméretésekre – sokan hónapok óta tréningeznek a nyár közepi, szeptember eleji rangos versenyekre, félmaratonokra, Balaton-átúszásra. Nem csak az...
Milyen vasat együnk, szedjünk?
Állandó kimerültség, fejfájás, hajhullás, körömtöredezés, fájdalmas afták, kirepedt szájzug, a nyugtalan láb szindróma miatt megzavart éjszakai pihenés, ellenállhatatlan vágy arra, hogy jeget...