" "

Milyen vasat együnk, szedjünk?

Állandó kimerültség, fejfájás, hajhullás, körömtöredezés, fájdalmas afták, kirepedt szájzug, a nyugtalan láb szindróma miatt megzavart éjszakai pihenés, ellenállhatatlan vágy arra, hogy jeget ropogtassunk – egyebek között ezekkel a tünetekkel jelzi a szervezetünk, ha kimerülőben vannak a vasraktárak. A vas létfontosságú tápanyag, amelyet a testünk nem képes előállítani, csak raktározni, ezért azt kívülről, a táplálékkal kell bevinnünk.

Mindegy, milyen típusú a bevitt vas? Részben igen, részben nem – a különféle típusokat máshogyan hasznosítja a szervezet. Az állati eredetű táplálékokban fehérjéhez kötötten találjuk meg ezt a nyomelemet. Ez az úgynevezett hemvas, amelynek a felszívódási aránya 10-20 százalék. A növények is tartalmaznak vasat, azonban nem fehérjéhez kötötten, hanem úgynevezett nemhemvas formájában. Ennek a típusnak mindössze 5-10 százaléka hasznosul.

vastipusok-es-vaspotlas

Ezek szerint a növényi étrend egyenes út a vashiányhoz? Nem feltétlenül, de az igaz, hogy a növényi étrendet követőknek jobban oda kell figyelniük a vasszintjükre. Vashiányra utaló tünetek – kimerültség, fejfájás, sápadtság, hajhullás – esetén érdemes laborvizsgálattal ellenőrizni a vasraktáraik állapotát.

A vas ajánlott napi beviteli referenciaértéke 14 mg, ennyire van szüksége egy egészséges, normál életvitelű embernek az 1-2 mg napi vasvesztés visszapótlásához. A hem- és nemhemvasat egyaránt tartalmazó, kiegyensúlyozott, vegyes étrend követése az egyik legjobb módja a megfelelő vasbevitel biztosításának. Azaz a hemvasban gazdag, állati eredetű táplálékok, elsősorban vörös húsok és belsőségek mellett fogyasszunk rendszeresen növényi eredetű vasforrásokat is: zöld leveles zöldségeket, olajos magvakat, hüvelyeseket.

Mi történik, ha tartósan kevesebb vasat viszünk be a táplálékkal, mint amennyire a szervezetünknek szüksége van? Ha az ajánlottnál rendszeresen kevesebb vasat viszünk be, vagy fokozott vasvesztéssel kell szembenéznünk, esetleg megnőtt a szervezetünk vasszükséglete, és vashiányos tünetekkel szembesülünk, akkor már nem elég a kiegyensúlyozott, vegyes étrend, magas vastartalmú vaspótló gyógyszerre lesz szükség. A megfelelő készítmény kiválasztásánál vegyük figyelembe annak mellékhatásprofilját, illetve azt, hogy minél kényelmesebben illeszthessük bele az életvitelünkbe.

Fontos: a vashiány kialakulásának negyedik oka, amikor valamilyen vasfelszívódási zavar áll fenn – ilyenkor először a kiváltó okot kell feltárni és kezelni, és csak utána lesz hatásos a gyógyszeres vaspótlás.

Ez is érdekelheti:

Bajt hozott a túlzott diéta

Bajt hozott a túlzott diéta

A beach body télen készül, de a bomba formáért egész évben dolgozni kell. Ha mindent egy utolsó pillanatos, radikális villámdiétára bízunk, annak különféle hiányállapotok, például vashiány is lehet...

bővebben
Vasban gazdag sütnivalók – itt a grillszezon!

Vasban gazdag sütnivalók – itt a grillszezon!

Végre itt a nyár, egyre hosszabbak a nappalok, a természetben létre, hosszú, jóízű beszélgetésekre, kinti sütögetésre csábít az idő. Ez sokaknak egyet jelent a tábortűz melletti szalonnasütéssel...

bővebben
Ezek az értékek utalnak a leleten vashiányra

Ezek az értékek utalnak a leleten vashiányra

A vashiány gyakori probléma, szerteágazó tünetei miatt mégis igen nehéz felismerni. Sokszor csak későn ébred fel bennünk a gyanú, hogy a kimerültség, a sápadtság nem átmeneti, a hajhullást nem az...

bővebben
" "