Fejfájás: a vashiány is okozhatja
„Áh, semmi baj, csak egy kicsit fáj a fejem” – ismerős, ugye? A fejfájás az egyik mindennapos panasz, amely szinte mindannyiunkat érint – változó intenzitással és időközönként. A legtöbben nem is foglalkozunk vele mindaddig, amíg nem válik tartóssá, vagy amíg nem elviselhetetlen, pedig sok esetben így próbálja a szervezetünk a tudtunkra adni, hogy valamilyen gond van az egészségünkkel.
Vérnyomásproblémák
A jellemzően reggel jelentkező, visszatérő, tompa halánték- vagy tarkótáji lüktetéssel járó fejfájás, amely fokozódik, amikor lehajolunk, a magas vérnyomás egyik visszatérő tünete lehet. Olyankor is fájhat a fejünk, ha alacsony a vérnyomásunk, hiszen ebben az esetben kevesebb oxigéndús vér jut az agyba, ami nem elég a sejtek normál működéséhez. Mérjük rendszeresen a vérnyomásunkat, és kérjünk orvosi segítséget, ha szükséges!

Időjárási körülmények
Sokaknál a közelgő viharok vagy a váltakozó időjárási frontok váltanak ki fejfájást. Ennek a jelenségnek máig nem ismert a pontos oka. Vezessünk fejfájásnaplót, amelyből kiderülhet, hogy a szél, a páratartalom, a hőmérséklet- vagy a légnyomásváltozás esetén jelentkezik-e nálunk visszatérően a panasz.
Migrén
„Rettenetes migrénem van, nem tudok most semmi mást csinálni, csak feküdni egy lesötétített szobában” – szintén sokan vannak, akiknek ilyen élmények jutnak eszükbe a fejfájásról. A lüktető, erős, féloldali fejfájással járó, hang- és fényérzékenységgel kísért migrén egy neurológiai probléma, amelynek a pontos oka szintén nem ismert, de genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak a kialakulásában. A migrén kezelése összetett, általában gyógyszeres terápiát, valamint életmódbeli változtatásokat igényel.
Pszichés zavarok
Nemcsak neurológiai, hanem lelki probléma is rejtőzhet a fejfájás mögött. A depresszió és a szorongás fokozott stresszel és feszültséggel jár, ami tartós fejfájáshoz vezethet. Ilyen esetben pszichológus segítségére és gyógyszeres kezelésre egyaránt szükségünk lehet.
Szemtúlterhelés
A szemfáradtság, a szemizmok túlterhelése is okozhat a homlok és a halánték területén jelentkező fejfájást egy-egy nehezebb munkanap végén. Ügyeljünk a megfelelő világításra, és rendszeresen tartsunk szünetet, pihentessük a szemünket!
Alvás
Attól is fájhat a fejünk, ha túl sokat vagy túl keveset alszunk. Utóbbi esetben tompa fájdalmat tapasztalhatunk, amin az segít, ha igyekszünk kiszámíthatóbbá tenni a napi ritmusunkat és eleget pihenni – ugyanis az agyunk alvás közben regenerálódik. A túl sok alvást pedig az úgynevezett hétvégi fejfájás követheti: ez olyankor jelenik meg, amikor megpróbáljuk bepótolni a hét közbeni alváshiányt, és emiatt felborul a cirkadián ritmusunk.
Dehidratáció
Az egyik leghétköznapibb oka a fejfájásnak, ha elfelejtünk napközben inni – vagy ha az este túl sok vízhajtó hatású, koffein- vagy alkoholtartalmú italt fogyasztunk. Az elégtelen folyadékbevitel miatt az agy kevesebb vért és oxigént kap, ez pedig szintén fejfájást okozhat. Igyunk minél több vizet, és csökkentsük a vízhajtó hatású élvezeti cikkek fogyasztását!
Vashiány
Végül, de nem utolsósorban: bár kevesen gondolnak rá, de a vashiány miatt is fájhat a fejünk. Vasra van szükség egyebek között a vérképzéshez, az oxigénszállításhoz, egyes enzimrendszerek működtetéséhez és a sejtek energiatermelő folyamataihoz. Azaz ha kevés a szervezetünkben a vas, az testszerte megjelenő, változatos panaszokat okoz. Jellegzetes vashiányos tünetnek számít a tartós fáradtság, a sápadt bőr, a légszomj, a heves szívdobogás a hajhullás, a körömtöredezés. Vashiányt jelezhet az is, ha szokatlan dolgokat szeretnénk kóstolni (jeget, agyagot), vagy ha lefekvéskor kellemetlen érzést tapasztalunk a lábunkban, amely csak mozgatásra múlik el (nyugtalan láb szindróma). A vashiány egyszerű vérvétellel kimutatható, és gyógyszeres vaspótlással kezelhető.
Ez is érdekelhet:
Ötletek a kényelmesebb vaspótláshoz
Kijózanító igazság, hogy minél tovább halogatjuk a vashiány kezelését, annál tovább fog tartani a kimerült vasraktárak feltöltése. Vaskészítmények szedése esetén gyakoriak az emésztőrendszeri...
Ezek az értékek utalnak a leleten vashiányra
A vashiány gyakori probléma, szerteágazó tünetei miatt mégis igen nehéz felismerni. Sokszor csak későn ébred fel bennünk a gyanú, hogy a kimerültség, a sápadtság nem átmeneti, a hajhullást nem az...