" "

Nemcsak a kánikula, hanem a vashiány miatt is szédülhetünk

Biztosan mindannyiunkkal megtörtént már, hogy egy-egy hirtelen testhelyzetváltáskor kis időre megszédültünk, és meg kellett valamiben kapaszkodnunk, nehogy elessünk és megsérüljünk. Számos oka lehet annak, amikor úgy érezzük, hogy forog velünk a világ: alacsony vérnyomás, dehidratáltság, belsőfül-probléma, szív- és érrendszeri betegség vagy akár vashiány is állhat a panasz hátterében.

Ilyenkor okoz a vashiány szédülést

Fontos kiemelni, hogy a szédülés (más néven vertigo) sok esetben a nagyobb mértékű vashiány jele. A vas – számos más funkciója mellett – a hemoglobin, azaz a vörösvértestekben található oxigént szállító fehérje fontos alkotóeleme. Súlyos vashiány esetén nem tud elegendő hemoglobin termelődni. A csökkent hemoglobinszint miatt az agy és más szervek nem jutnak elegendő oxigénhez – ez pedig fáradtságot, szédülést, gyengeséget és koncentrációs nehézségeket okozhat.

szedules_vashiany_maltofer

Nem veszélytelen tünet

Bár a kellemetlen érzés igen gyakran csak néhány másodpercig tart, vannak kockázatai: az egyensúlyunkat elvesztve könnyen eleshetünk és megsérülhetünk, ez pedig különösen az időseknél, a magasban, gépekkel dolgozóknál, valamint a csontritkulásban szenvedőknél lehet veszélyes. Azaz ha szédülősek vagyunk, járjunk utána az okoknak, és forduljunk orvoshoz!

Nem lehet, hogy csak a meleg miatt szédülünk?

A szélsőséges hőmérséklet-változás és különösen a nagy meleg valóban okozhat vertigót, azonban más tünetek kísérik, mint a vashiány miatt kialakuló szédülést. Előbbivel gyakran jár együtt erős izzadás, szomjúság, valamint a kiszáradás jelei, és általában akkor jelentkezik, amikor hosszabb ideig tartózkodunk a napon, vagy nem iszunk elegendő folyadékot, és némi pihenés és folyadékpótlás után gyorsan javulhat a közérzetünk.

Ha a vashiány miatt szédülünk, akkor jellemzően még fáradtságot, gyengeséget, sápadtságot és légszomjat tapasztalunk, és ebben az esetben a szédülés nem feltétlenül függ az időjárástól vagy a folyadékbeviteltől. Ilyenkor nem leszünk jobban némi pihenéstől és pár pohár víztől – kifejezett, tüneteket mutató vashiánynál 3-6 hónapig tartó, gyógyszeres vaspótlás válhat szükségessé.

Apró tünetek, komoly következmények

A vashiány nem egyik napról a másikra alakul ki, és kezdetben akár teljesen tünetmentes is lehet. A szervezet először a vasraktárakból fedezi a hiányt, azok viszont idővel kimerülnek, így mire a tünetek jelentkeznek, már komoly deficitről beszélhetünk. A tartósan fennálló vashiány nemcsak közérzetromlást, hanem teljesítménycsökkenést, immunrendszeri gyengeséget, sőt hosszú távon szívproblémákat is okozhat. Éppen ezért fontos, hogy ne bagatellizáljuk a szédülést, a fáradtságot, az ingerlékenységet vagy az állandó álmosságot – különösen akkor, ha ezek huzamosabb ideje fennállnak.

Ez is érdekelhet:

Ötletek a kényelmesebb vaspótláshoz

Ötletek a kényelmesebb vaspótláshoz

Kijózanító igazság, hogy minél tovább halogatjuk a vashiány kezelését, annál tovább fog tartani a kimerült vasraktárak feltöltése. Vaskészítmények szedése esetén gyakoriak az emésztőrendszeri...

bővebben
Ezek az értékek utalnak a leleten vashiányra

Ezek az értékek utalnak a leleten vashiányra

A vashiány gyakori probléma, szerteágazó tünetei miatt mégis igen nehéz felismerni. Sokszor csak későn ébred fel bennünk a gyanú, hogy a kimerültség, a sápadtság nem átmeneti, a hajhullást nem az...

bővebben
" "